Historický kabinet

O knihovně

Historický kabinet je jednou z největších oborových knihoven FF UK.
Její počátky sahají do roku 1882, kdy začala být budována jako knihovna historického semináře na tehdejší české části univerzity. V roce 1930 se přestěhovala do budovy FF UK na dnešním náměstí Jana Palacha. Z této doby pochází i mobiliář studovny, který se dochoval dodnes. Na podzim roku 2014 byla dokončena jeho kompletní renovace.

Vedle hlavní úlohy – poskytování knihovnických služeb a příjemného studijního prostředí – je prostor občasně využíván pro konání menších vědeckých setkání či debat. Výjimečně také jako kulisy pro filmovou a televizní tvorbu.

V Historickém kabinetu se knihy nachází pouze ve skladech a tak veškeré požadavky musí uživatelé směřovat na obsluhu výpůjčního pultu. Registrovaní čtenáři mohou požadované tituly rezervovat přímo v centrálním vyhledávači UKAŽ. Neregistrované veřejnosti je umožňováno výhradně prezenční studium knih. Část fondu knihovny se nachází depozitářích, není okamžitě přístupná, a je nutné ji vždy objednat ze čtenářského konta nebo e-mailem.

Mimořádné změny v otevírací době a další novinky můžete sledovat na našem Facebooku.

Užitečné informace
Adresanám. J. Palacha 2, 116 38 Praha 1, (2. patro, č. dv. 203)
Otevírací dobaViz stránku Otevírací doba knihoven
Platba zpozdného v hotovostiANO
Telefon221 619 295
E-mail libhist@ff.cuni.cz
Vedoucí knihovny Mgr. Prokop Týle
Knihovník Bc. Martin Schmied
Odborný konzultant PhDr. Jakub Izdný, Ph.D.
Další informace Knihovna vydává dokumenty na základě on-line rezervace přes centrální vyhledávač UKAŽ.
Jak to v knihovně vypadá?