E-knihy

Dostupné elektronické knihy a kde je hledat

  • Většina elektronických knih dostupných na UK je vyhledatelná přes celouniverzitní vyhledávač informačních zdrojů UKAŽ. Přejít.
  • Zkušební přístupy a volně dostupné knihy naleznete pouze na Portálu e-zdrojů.
  • Bližší informace o nástrojích pro vyhledávání informačních zdrojů najdete na stránce věnované e-zdrojům. Přejít.

Jak přistupovat k elektronickým knihám

Elektronické knihy jsou dostupné k on-line čtení prostřednictvím internetového prohlížeče z počítačů fakulty nebo pomocí vzdáleného přístupu z domova, koleje atp. Přihlásíte se svými univerzitními údaji (stejné jako do SIS).

Pokud si chcete knihu přečíst bez internetového připojení (off-line), můžete si ji vypůjčit (viz Off-line výpůjčka), po částech stáhnout ve formátu PDF nebo vytisknout (limit stažených stránek pro jedno přihlášení se u jednotlivých producentů liší).

Off-line výpůjčka e-knih

Knihy z kolekcí EBSCO eBooks a ProQuest eBook Central podporují off-line výpůjčky na zařízení s OS Windows, Android, MacOS, iOS nebo čtečku e-knih s podporou zabezpečení Adobe DRM.

Podpora Adobe DRM na čtečkách e-knih

Technologie Adobe DRM není podporována na čtečkách Amazon Kindle. Adobe DRM podporují mj. čtečky PocketBook, Prestigio, Kobo, Bookeen, Nook, Liris aj. Informaci o podpoře Adobe DRM najdete v manuálu svého zařízení.

DDA

Služba DDA (Demand Driven Acquisition) je forma podání návrhu na zakoupení e-knih do fondu Knihovny FF UK. Každý požadavek je individuálně posuzován, tudíž si požadovanou e-knihu nebudete moc přečíst hned, ale časová prodleva se může protáhnout až na měsíc (30 pracovních dní).

Studenti FF UK mohou vybírat z kolekce ProQuest Ebook Central.

Pokud už o požadovanou knihu nebudete mít zájem, napište nám!

Jak na e-knihy? – návody:

Další informace o elektronických informačních zdrojích: