Knihovna finštiny

Knihovna je do odvolání UZAVŘENA. Přístup je knihám je zajištěn prostřednictvím online požadavků z centrálního vyhledávače UKAŽ, knihy samotné jsou vydávány v Knihovně Jana Palacha v její otevírací době.

O knihovně

Knihovna a studovna finštiny sídlí v místnosti P420 ve 4. patře hlavní budovy FF UK. V této místnosti, odkud je mimochodem krásný výhled na Starý židovský hřbitov, mají čtenáři k dispozici více než 2 000 svazků odborných i beletristických knih, učebnic, slovníků, audio- či videomateriálů a finských lingvistických a literárních časopisů. Většina fondu je pochopitelně ve finštině, lze si vypůjčit ovšem i překlady finské beletrie do češtiny. Část fondu je v ČR natolik jedinečná, že je přístupná pouze prezenčně. Dalších více než 1 100 knih, zejména základní studijní literatury, bylo v roce 2014 převedeno do Knihovny Jana Palacha.

Fond knihovny začal vznikat ve 30. letech 20. století zejména díky zájmu lingvisty prof. Vladimíra Skaličky o finštinu, z níž při zavření vysokých škol za protektorátu přeložil několik románů. Na rozvoji unikátního fondu se významně podílela dlouholetá lektorka, dr. Hilkka Lindroos, která jej rozšiřovala od konce 60. letech až do počátku tisíciletí, kdy akvizice cizojazyčné literatury nebyla jednoduchá.

I v současnosti tvoří většinu přírůstků dary získané zejména díky dlouhodobé spolupráci s Opetushallitus (OPH), finskou organizací podporující výuku finštiny v zahraničí, i s mnoha finskými univerzitami. V posledním desetiletí fond obohatily pozůstalosti významného překladatele z finštiny dr. Jana Petra Velkoborského (1934-2014) a Lieko Zachovalové (1927-2017), finské novinářky žijící od r. 1948 v Praze.

TERVETULOA KIRJASTOON!

Více informací o knihovně a jejím fondu naleznete na jejím webu.

Užitečné informace
Adresa nám. J. Palacha 2, 116 38 Praha 1, (4. patro, č. dv. 420)
Otevírací dobaKnihovna je do odvolání UZAVŘENA. Přístup je knihám je zajištěn prostřednictvím online požadavků z centrálního vyhledávače UKAŽ, knihy samotné jsou vydávány v Knihovně Jana Palacha v její otevírací době.
Platba zpozdného v hotovosti NE
Kontakty
Telefon 221 619 337
E-mail libfins@ff.cuni.cz
Vedoucí knihovny Mgr. Lenka Fárová, Ph.D.
WebKnihovna finštiny