Knihovna Ústavu pro archeologii

O knihovně

Knihovna Ústavu pro archeologii je systematicky budovaná již od roku 1905. Z té doby se nám zachoval i přírůstkový katalog, kde máme záznamy o nákupech i darech knih od významných českých archeologů a antropologů, jako byl prof. Lubor Niederle, prof. Albín Stocký, prof. Jindřich Matiegka nebo Dr. Aleš Hrdlička. Dary pocházely samozřejmě také od různých institucí, muzeí, spolků, ale také například od Filosofické fakulty Karlovy univerzity, jak je v přírůstkovém seznamu zapsáno. Knihy byly dle dochovaných záznamů až do roku 1939 nakupovány z řádných i mimořádných dotací u firmy Bursík a Kohout.

Součástí fondu jsou také pozůstalosti, například část pozůstalosti Dr. Jindřicha Wankla nebo knižní pozůstalost prof. Albína Stockého, prof. Miroslava Buchvaldka a prof. Jiřího Slámy.

V současnosti probíhá doplňování fondu knihovny převážně prostřednictvím pravidelné knižní výměny s více jak 120 institucemi z celé Evropy. Na tak rozsáhlé knižní výměně má velkou zásluhu bývalý správce knihovny pan doc. Lubomír Košnar.

Knižní fond knihovny Ústavu pro archeologii obsahuje více jak 25 000 svazků včetně všech základních evropsky důležitých řad časopisů.

Knihovna disponuje centrální místností s velkým oválným stolem, kde probíhají různé menší konference, kulaté stoly a workshopy zaměřené na pravěké a středověké technologie, a samozřejmě také studovnou s 18 studijními místy a třemi počítači s možností připojení na internet.

Užitečné informace
AdresaCeletná 20, 116 36 Praha 1, 1. patro, č. dv. 143
Otevírací dobaViz stránku Otevírací doba knihoven
Platba zpozdného v hotovostiNE
Kontakty
Telefon221 619 736
E-maillibprav@ff.cuni.cz
KnihovniceIng. Renata Šmidtová
Odborní garantidoc. PhDr. Tomáš Klír, Ph.D.
PhDr. Mgr. Zuzana Bláhová, Ph.D.