Krást se nemá – a to platí i pro psaní referátů a seminárních nebo závěrečných prací. Přitom vyhnout se intelektuální krádeži není nic složitého. Stačí řádně ocitovat a parafrázovat zdroje, z nichž vycházíte.
Nicméně, píšete-li bakalářku už několikátý měsíc, možná si už nevybavíte, zda osiřelé úryvky v textu patří vám nebo jste je přepsali od jiného autora a zapomněli si zdroj poznamenat. Je tak dobré vědět, že si během několika hodin (maximálně dnů) můžete ověřit, zda se nechystáte odevzdat plagiát.
Nacházení podobností v odevzdaných pracích zajišťuje na Univerzitě Karlově licencovaný nástroj Odevzdej.cz (známý také jako součást systému Theses.cz nebo pod názvem jako vejce vejci). Vytvořili jej informatici z Masarykovy Univerzity v Brně a pak jej postupně implementovali do systémů dalších univerzit. O všech funkcionalitách nástroje Odevzdej.cz nabízených uživatelům licencovaných institucí se dozvíte zde. Tento nástroj současně umožňuje i velmi přehlednou tvorbu odevzdáváren, o níž se více dozvíte po přihlášení v bodech 4-12 a 15-16 v nápovědě.
Důležité je především to, že tento nástroj dokáže na základě prohledávání velkého počtu dokumentů určit jejich procentuální podobnost s vaší prací a odhalit v ní možné plagiované úryvky. Procentuální podobnost však považujte pouze za orientační údaj. Jediným důležitým požadavkem je skutečnost, zda odkazované zdroje řádně citujete a parafrázujete. Teprve text, který toto nesplňuje, lze považovat za plagiát.
Nástroj na odhalování plagiátů máte možnost využít ve dvou verzích. Systém odhalování funguje prostřednictvím obou stejně, liší se pouze důvody jejich využití. Implementaci v SIS můžete využít v těchto dvou případech:
V případě, že si přejete zkontrolovat jinou, než závěrečnou práci a váš vyučující nevyžaduje její odevzdání přes SIS, nebudete mít možnost implementaci v SIS pro kontrolu dokumentů využít. V takovém případě máte možnost využít veřejně přístupné verze tohoto nástroje na adrese Odevzdej.cz.
Kontrola dokumentu v nástroji Odevzdej.cz sestává ze tří procesů:
Ještě před vkládáním vaší práce vám doporučujeme se vpravo nahoře na stránce Odevzdej.cz přes eduID přihlásit vašimi standardními údaji CAS. Po přihlášení totiž budete mít možnost zkontrolovat případně nalezené podobnosti včetně jejich přesného znění.
Pro nahrání dokumentu ke kontrole na hlavní stránce v sekci Porovnat dokument na shodu vložte cestu souboru. Následně obdržíte potvrzovací e-mail s přijetím vaší práce k analýze. Vaši práci uloží nástroj Odevzdej.cz po dobu 5 dnů. Potom ji smaže a ztratíte k ní přístup.
Po potvrzovacím e-mailu buďte připraveni na několika hodinové/denní čekání na provedení analýzy. Délka čekání se liší v návaznosti na to, kolik lidí majících zájem o kontrolu dokumentu je před vámi v pořadníku.
Mezi zdroji, které nástroj Odevzdej.cz prohledává, jsou:
Jakmile nástroj analýzu dokončí, obdržíte následující e-mail shrnující informace o podobnostech vaší práce s prohledávanými dokumenty:
V e-mailu s výsledky analýzy klikněte na Odkaz do systému, v němž naleznete seznam podobných dokumentů seřazených od těch s nejvyšší procentuální podobností po tu nejnižší. Pro zobrazení podobností musíte být přihlášeni.
Poznámka: Pamatujte si, že procentuální podobnost je pouze orientačním ukazatelem a je na osobě vedoucího práce nebo oponentů, zda se na základě její hodnoty budou rozhodovat či nikoli. Neexistuje žádný předpis, jaké hodnoty procentuální podobnosti jsou ještě přípustné a jaké nikoli. Typicky při citování úryvků ze zákona, jejichž znění musí být uvedeno beze změn, může procentuální podobnost dosáhnout i vyšších desítek procent. Vysoká míra shody (např. přes 50%) tak může znamenat pouze značný počet (i zcela řádných) citací, může ale také upozorňovat na poměrně nízký podíl původního textu.
Ve výpisu podobností naleznete sloupec všech podobných dokumentů a sloupec konkrétních podobností, v němž jsou červeným písmem zvýrazněny úryvky, které s daným textem nebo všemi vybranými texty váš text sdílí.
Při kontrole, zda práce neobsahuje plagiované úryvky, se tak zaměřte na kontrolu každé z nalezených podobností. Narazíte-li při jejich průchodu na úryvky, které nejsou v plném textu vaší práce řádně citované nebo parafrázované, zdroje k nim doplňte. V případě, že jsou pasáže příliš dlouhé, zauvažujte nad tím, zda není možné úryvek zkrátit nebo parafrázovat. Důležité je také vzít v úvahu o jaký typ zdroje shodného textu se jedná, může se jednat např. o internetové zdroje včetně vašich vlastních textů. Řízením po odhalení plagiátu se zabývá Opatření děkana č. 20/2020.
Navzdory kontrole dokumentů přes nástroj Odevzdej.cz nezapomeňte zkontrolovat, zda máte v práci řádně ozdrojované také přeložené úryvky z cizojazyčných zdrojů včetně obrázků, grafů nebo tabulek. Umožňují-li vám to časové podmínky, na této adrese vaši práci smažte a zopakujte celou kontrolu na plagiáty ještě jednou. Pak budete mít jistotu, že kontrolou projdete úspěšně.
Kontaktní adresa: akademickepsani@ff.cuni.cz