UKAŽ („centrální vyhledávač Univerzity Karlovy od A do Ž“) umožňuje prohledávat současně tištěné, digitalizované a elektronické informační zdroje dostupné na Univerzitě Karlově. Z jednoho místa tak můžete snadno vyhledávat knihy, články, časopisy, vysokoškolské práce, konferenční materiály atd. potřebné ke studiu či vědecké práci. Více o UKAŽ naleznete zde.
UKAŽ kromě vyhledávání informačních zdrojů mj. umožňuje:
Návody pro práci s UKAŽ naleznete na tomto odkazu a na YouTube kanálu Knihovny FF UK.
Na portálu elektronických zdrojů (PEZ) najdete přehled předplácených oborově specializovaných databází tříděných abecedy či dle fakult a oborů. Za pozornost stojí i doporučené volně dostupné zdroje (v režimu Open Access) a zkušební přístupy k vybraným databázím.
Jak se dostat z PEZ na licencované zdroje?
Rozlišují se dva způsoby přístupu k licencovaným (tj. předpláceným) zdrojům, které jsou v PEZ označené symbolem oranžového zamknutého zámku – : Přímý přístup a vzdálený přístup.
K Open Access a volně dostupným zdrojům (označené v PEZ jako ) nebudete potřebovat žádné přihlašování ani nic jiného.
Návody pro práci s PEZ naleznete na tomto odkazu a na YouTube kanálu Knihovny FF UK.
Velmi užitečným doplňkem k univerzitním nástrojům pro vyhledávání EIZ může být veřejně přístupný univerzální vyhledávač vědecké literatury. Scholar nabízí jednoduché a přehledné prostředí, které dobře znáte z vyhledávače Google. Velký podíl prohledávaných zdrojů nabízí přímý odkaz na plný text. Google Scholar lze navíc propojit s katalogy knihoven, které navštěvujete.
K elektronickým verzím vysokoškolských kvalifikačních prací obhájených na UK se nejsnáze dostanete skrze Centrální vyhledávač UKAŽ (http://ukaz.cuni.cz) odkazem u záznamu práce. Kvalifikační práce můžete v UKAŽi hledat zadáním autora, názvu či klíčových slov do vyhledávacího pole a filtrováním výsledků pomocí filtru „Závěrečné práce“ na levé straně.
Pokud hledáte práce, které byly obhájené v nedávné době, můžete zkusit vyhledávat i přímo v Digitálním repozitáři UK (https://dspace.cuni.cz).
Pokud si nejste jistí jak s EIZ pracovat, jak zdroje hledat a orientovat se v nich, můžete se přihlásit na některý z nabídky seminářů, které pro vás Knihovna FF UK pořádá. Na seminářích budete mít možnost zeptat se přímo na cokoliv, s čím si nevíte rady. Podívejte se na nabídku seminářů EIZ zde.