V Knihovně Jana Palacha proběhla již 8. Noc s Andersenem

Poslední březnový pátek v Knihovně Jana Palacha proběhla již v pořadí osmá Noc s Andersenem. Letos jsme se – na rozdíl od minulých let – nedrželi zadání, které celostátní knihovnické akce na podporu dětského čtenářství určila, ale vybrali jsme si své vlastní: Odysseova dobrodružství.

V Knihovně Jana Palacha, která se jako mávnutím kouzelného proutku proměnila ve staré Řecko, si 33 mladých dobrodruhů mohlo vyzkoušet, jakými strastmi si musel sám Odysseus projít.

Než ale celá akce začala, musely děti navštívit věštírnu v Delfách, kde jim naše Pýthia společně se slepým věštcem předpověděli osud a i to, který bůh z řecké mytologie při nich bude tento večer stát. Během tohoto rozřazování do týmů byla možnost si s pomocí omalovánek a křížovek na poslední chvíli doplnit znalosti z řecké mytologie.

Ještě předtím, než se malí dobrodruzi mohli vydat na cestu, dozvěděli se něco o Odysseovi během společného čtení, které jsme tenhle rok nevybírali z knihy, ale text sestavila jedna z našich zaměstnankyň tak, aby nabyté vědomosti mohly děti nadále využít.

Po společném čtení následoval pomyslný vrchol celé akce – bojovka. Mimo to, že během bojovky se děti mohly podívat i do „tajných“ koutů knihovny, mezi které patří třeba naše sklady, bylo jedno ze stanovišť i na Fonetickém ústavu. Na prvním stanovišti se mohli malí účastníci seznámit se souhvězdími, která potom musely hledat i na noční obloze a ze svítících tyčinek potom souhvězdí skládat. Druhé stanoviště je již téměř neměnná opičí dráha, kde se tento rok musely vyhnout dvěma mořským obludám – Skylle a Charybdě. Na dalším stanovišti na ně také čekala mořská obluda, tentokrát to ale byla bohyně a příšera Kétó, kterou musely na šachovnici odhalit a posléze porazit. Následovala Hádova říše mrtvých. Tam je nejdříve musel dopravit převozník Charón, kterému se ale za každou jízdu museli zaplatit. Z říše mrtvých je pak Hádés nechtěl pustit dřív, než přes celou říši a nazpět nepřevalili společně Sisyfův balvan. Posledním stanovištěm bojovky pak byla luštírna boha Apollóna, kde se přiučili všichni tomu, jak se ve starém Řecku mluvilo.

Bojovka však tady ještě neskončila. Po cestě totiž na malé dobrodruhy čekaly indicie, ze kterých na konci musely poskládat báseň nebo píseň. Po představení všech výtvorů následovala večeře a vyhlášení vítězů. Těmi se letos stali ti, při kterých stála bohyně Afrodita. Všechny děti dostaly domů dárečky, za které moc děkujeme našim sponzorům – především Nakladatelství Meander a Dětské univerzitě FF UK.

Po vyhlášení vítězů následovalo převlíkání do pyžámek, čištění zubů, zavrtání se do spacáků a čtení na dobrou noc. Po ukolébavce by už měly všechny děti hezky spinkat, ale jak všichni asi víme, následovala noc plná štěbetání, chichotání a tajného čtení.

Na podrobnější fotoreportáže se můžete podívat na Facebooku a Instagramu Knihovny Jana Palacha.

foto: Martin Hundák