Knihovna Jana Palacha oslavila 15. narozeniny

V úterý 8. dubna, tedy přesně týden a 15 let po tom, co byla Knihovna Jana Palacha otevřena, jsme se sešli, abychom toto výročí oslavili. Úvodního slova se za přítomnosti současných i bývalých zaměstnanců a stipendistů a dalších přátel naší knihovny zhostila ředitelka Knihovny FF UK Kamila Věšínová, která na závěr svého proslovu předala dlouholetému vedoucímu KJP Janu Kamenickému nejen slovo, ale také občanský průkaz, který k dovršení 15. roku neodmyslitelně patří. Po proslovu vedoucího KJP následoval potlesk pobaveného publika a také slavnostní přípitek a ochutnávka dortu.
Děkujeme všem, kteří s námi přišli slavit, a těm kteří na ní z různých důvodů býti nemohli přinášíme několik fotek z akce a zveme také k přečtení proslovu vedoucího KJP.

Milé kolegyně, milí kolegové, přátelé Knihovny Jana Palacha,
přemýšlel jsem, čemu bych se věnoval v letošním narozeninovém proslovu a nějak ne a ne přijít na něco originálního. Dalo by mluvit o tom, že patnáctiletá knihovna už je vlastně teenager atd., že každých sedm let se vymění všechny buňky v lidském těle, takže jsme v tu chvíli už úplně někým jiným, než jsme byli před sedmi lety, a že by to možná vysvětlovalo vzhled některých našich kolegů… A platí to s buňkami i o knihovně? Taky jsem zvažoval úvahu nad tím, že knihovny tu nejsou kvůli knihám, ale kvůli lidem a služby, které nabízíme, závisejí především na lidech, kteří je poskytují, a ne na knihách. Nic z toho mi ale úplně nesedělo až mě napadlo, přestože jinak se považuji za neoludditu, prověřit AI, co by tak asi řekla k 15. narozeninám KJP. A to ne s cílem usnadnit si vymýšlení proslovu, ale v duchu mé teorie, že AI bude pracovat místo nás a my se budeme do práce chodit spíš socializovat a bavit. Popravdě asi nejvíc mě zajímalo, jestli si o nás AI vymyslí něco originálního jako když si třeba u slavných filozofů vymýšlí úplně fiktivní díla.